fbpx Gyakori kérdések | Mályvavirág Alapítvány

Gyakori kérdések

Érdemes-e beoltatnom magam, ha rendszeresen járok szűrővizsgálatra?

A méhnyakrákszűrés a már kóros elváltozást tudja kimutatni, míg a védőoltás magát a HPV fertőzést tudja megakadályozni.

A daganatos megbetegedés korai felfedezése érdekében fontos a rendszeres méhnyakrákszűrés, ám a kóros esetek egy részét még szűréssel sem lehet felfedezni.

A méhnyakrák ellen leghatékonyabban úgy védekezhetünk, ha beadatjuk a védőoltást és azt követően is rendszeresen járunk méhnyakrákszűrésre.

Nem csak a szexuális élet megkezdése előtt álló kislányokat lehet oltani?

A Magyarországon elérhető méhnyakrák elleni védőoltásokat 9-55 éves korú nőkön vizsgálták. A védőoltás a szexuális életet még nem élő kislányoknak éppúgy ajánlott, mint a szexuálisan aktív nőknek, mivel minden nemi életet élő nő ki van téve a rákkeltő HPV-vel történő fertőzés és újrafertőződés veszélyének.

Miért ajánlott a védőoltás is a szűrés mellett a méhnyakrák megelőzésére?

A méhnyakrák az egyetlen gyakori rák, amit ma már szinte 100%-ban megelőzhetünk. Ehhez a védőoltásra és a rendszeres szűrésre együttesen van szükség.

  • A rendszeres szűrés azért fontos, mert ha időben felfedezik a méhnyak kóros elváltozását, akkor az a rák kialakulása előtt kezelhető. Szűréssel a rákmegelőző állapotok kb. 70%-a mutatható ki.

  • A védőoltás abban segít, hogy a HPV okozta kóros elváltozások ne kezdődjenek meg a méhnyakon. Bár a védőoltás is nagyfokú védelmet nyújt, itt sem beszélhetünk 100%-ról. Gondoljunk csak bele, nincs egyetlen gyógyszer, egyetlen kezelés vagy gyógymód, ami mindenkire ugyanúgy hatna!

Miért 7. osztályos korban kapják meg a lányok az ingyenes védőoltást?

Az oltás hatékonysága függ attól, hogy hány éves korban adják be. A legnagyobb hatékonyságot a szexuális élet megkezdése előtti, 10-15 éves korú lányok esetén bizonyították.

Ma már klinikai vizsgálatok igazolják, hogy a felnőtt nőknél is hatásos a védőoltás, függetlenül attól, hogy korábban volt-e HPV-fertőzésük vagy nem. A felnőtt nőknek azért is érdemes megfontolniuk ezt a lehetőséget, mert sem a monogám párkapcsolat, sem az óvszer nem megnyugtató biztosíték a HPV-fertőzés ellen. HPV-vel életünk során többször is megfertőződhetünk, az újabb fertőzések ellen nyújthat védelmet a vakcina.

Hány HPV-típus ellen véd a méhnyakrák elleni védőoltás, amit a 7. osztályos lányok ingyenesen kapnak?

Ettől a tanévtől a 9 komponensű HPV oltást kaphatják a lányok. Ez a vakcina 7 magas kockázatú, azaz rákkeltő, illetve 2 alacsony kockázatú, azaz nem rákkeltő HPV ellen biztosít védettséget. Ez a 7 magas kockázatú rákkeltő típus - a HPV 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58 - felelős leggyakrabban a méhnyakrák kialakulásáért. A két alacsony kockázatú HPV típus (6, 11) elsősorban a nemi szervi szemölcsöket okozhat.

A HPV oltásban a HPV-nek csak egy részecskéje, az ún. fehérjeburok van benne, ez biztosítja, hogy az immunrendszerünk védettséget tudjon kialakítani. A HPV örökítóanyaga, azaz a DNS-e nincs benne a védőoltásban, ez biztosítja, hogy az oltás nem okozhat rákot.

Hány évig véd a méhnyakrák elleni védőoltás?

Pontosan ma még nem tudjuk, hogy életre szóló védettséget nyújt-e, de az eddigi több mint 15 éves tapasztalat a védőoltással nagyon biztató. 

A vakcina által kiváltott hosszú távú, erős immunválaszt támasztja alá az is, hogy a 15 éven aluli lányoknak 3 helyett 2 adag elegendő.

Milyen mellékhatásai lehetnek a védőoltásnak?

A védőoltás mellékhatása lehet néhány napig fennálló karfájdalom, láz, fejfájás. Súlyos mellékhatása a védőoltásnak nem bizonyított.

Világszerte több, mint 100 millió adag méhnyakrák elleni vakcinát adtak már be. A mellékhatások jelentése az egészségügyi szakemberek kiemelt feladata. Többek között a WHO-nak is egyik fókuszterülete a mellékhatások felügyelete. Ha a vakcinának bármilyen komoly egészségügyi kockázata lenne, már nem lenne forgalomban.

HPV vagy méhnyakrák ellen oltunk, helyes-e a méhnyakrák elleni oltás kifejezés?

Az orvosi szaknyelv angolul “HPV vaccine”-nek, azaz HPV vakcinának nevezi, mivel a Human Papillomavirus fehérjeburkát tartalmazza az oltás.

A laikus nyelvben általában úgy fogalmazunk, hogy valamely betegség elleni védőoltás, pl. bárányhimlő elleni védőoltás. A bárányhimlőt is egy vírus okozza, mégsem úgy nevezzük, hogy varicella zoster elleni védőoltás, hiszen sokkal könnyebben érthető mindenki számára ebben a formában.

A vakcina kifejlesztésének elsődleges célja a méhnyakrák elleni védelem volt. A klinikai vizsgálatokban nemcsak a HPV-fertőzés, hanem a méhnyakrák elleni (CIN3+ állapot) védettséget is vizsgálták és bizonyították. A fentiek miatt tehát mindkét kifejezés, a HPV elleni védőoltás ill. a méhnyakrák elleni védőoltás is megfelelő.

A kilenckomponensű, HPV elleni védőoltás a méhnyakrák mellett további HPV okozta betegségek kialakulásának kockázatát is nagy mértékben csökkenti, így például a végbélrákét, szeméremtestrákét, nemi szervi szemölcsökét. A HPV elleni védőoltást - térítés ellenében - fiúk, férfiak is megkaphatják, az ő esetükben a végbélrák ill. a nemi szervi szemölcsök megelőzése az elsődleges cél.

 

Hivatkozások:
1. Annals of Oncology Volume 21, Issue 3 1 March 2010, Pages 448–458, M. Arbyn, A. Anttila et al: European Guidelines for Quality Assurance in Cervical Cancer Screening. Second Edition—Summary Document

https://academic.oup.com/annonc/article/21/3/448/167204

 

 

Dr. Bartha Tünde 
szülész-nőgyógyász
Mályvavirág Alapítvány kuratóriumi tag

 

2018. 08. 30.

 

A cikkben található információk nem helyettesítik a szakorvossal történő konzultációt!